Фудбал

  • Фудбалерот на Реал Мадрид и португалски репрезентативец Фабио Коентрао најверојатно, ќе ја продолжи кариерата во Премиер Лигата, бидејќи за него се заинтересирани во Арсенал, Ливерпул и Манчестер Јунајтед, јавува „Дејли Експрес“. 26-годишниот лев бек, кој во поголемиот дел од минатата сезона...

Кошарка

  • Стефан Синовец доскорешниот кошаркар на унгарски Солнок, до крајот на сезоната ќе го носи дресот на македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром, соопшти неговиот менаџер Миодраг Ражнатовиќ. Синовец минатата сезона играше за МЗТ и со тимот ја освои двојната круна во македонското првенство. Оваа...

Ракомет

  • Машката ракометна репрезентација на Македонија денеска ги почна подготовките за настапот на СП во Катар кое почнува на 15.јануари. Селекторот Ивица Обрван синоќа го одржа собирот, а денеска ракометарите веќе беа и на терен и во теретана. Подготовките во Скопје ќе се одржуваат во СЦ „ Јане Сандански...

Тенис

  • Македонската тенисерка Лина Ѓорческа со четирите поени освоени на фјучрсот во Анталија (полуфинале) и со вкупно 79 направи нов скок на ВТА листата и сега се наоѓа на 401.то место. Таа напредок од шест места во однос на претходната недела.Во конкуренција на двојки се наоѓа на 363.место.Ѓорческа...

Ф1

  • Тимот на „Мекларен“ денеска соопшти дека нивни втор возач следната сезона во шампионатот во Формула 1 ќе биде Џенсон Батон, додека Кевин Магнусен ќе ја врши улогата на тест возач. „Мекларен“ од претходно постигна договор за ангажирање на Фернандо Алонсо од „Ферари“, а се чекаше одлука за...

Спорт Плус

  • Во вториот меч денеска нашата најдобра хокеарска репрезентацијa успеа да ја забележа првата победа, реванширајќи им се на младите бугарски хокеари за вчерашниот пораз. И овојпат победникот дојде по израмнување на пенали со резултат 4:3 откако резултатот по 60.минути беше нерешен 3:3. Головите...